UWAGA !

 

PROJEKT WYKORZYSTUJE NAPIĘCIA POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA

NIE POWINIEN BYĆ PODEJMOWANY PRZEZ OSOBY NIE ZNAJĄCE ZASAD OBCHODZENIA SIE Z WYSOKIMI NAPIĘCIAMI

 

Wszelkie układy zasilane z sieci stanowią zagrożenie. Napięcie 230V w "sprzyjających" warunkach jest zabójcze a w urządzeniach lampowych jest dodatkowo zwiększane nawet o kilkaset volt. Po wyłączeniu z sieci utrzymuje się przez dłuższy czas w kondensatorach. Wszelkie regulacje i modyfikacje należy przeprowadzać przy odłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów wysokonapięciowych.

Należy także pamiętać, że niektóre elementy takie jak rezystory i lampy w czasie pracy znacznie się nagrzewają stwarzając ryzyko poparzenia.

Jeśli rozpoczynacie dopiero fascynującą podróż do świata lamp elektronowych, zachęcam i proszę - pracujcie wspólnie z osobami posiadającymi już pewne doświadczenie z zakresu elektroniki.

PS.

Okulary ochronne kosztują kilka złotych a uszkodzony bądź źle podłączony kondensator strzela na oślep.

   

    Wzmacniacz słuchawkowy / przedwzmacniacz  OTL VI

   

Ot fajny wzmacniacz na niedrogich lampach 6N1P i 6N6P. Odrobinę lepiej od OTL I÷IV radzi sobie ze słuchawkami o niskiej impedancji. Nie ma wprawdzie takiego "polotu", ale gdy się rozgrzeje i tak jest pięknie.

Jeśli ktoś chciałby wyciągnąć z niego jeszcze więcej może zastosować po dwie 6N6P na kanał z połówkami łączonymi równolegle. Ma to sens już chyba tylko w przypadku 30Ω słuchawek, ale jeżeli komuś na tym zależy, to wartości rezystorów R7 i R8 będą o połowę mniejsze a wydajność prądowa zasilacza musi być odpowiednio większa.

 

Magiczne oczka zastosowałem ponieważ ... są magiczne :)

 

Schemat   

 

 

I to by było na tyle. Jeszcze zwyczajowa w przypadku takiego układu formułka:

W układzie WKOA przy klasycznym żarzeniu, czy to prądem zmiennym, czy stałym napięcie katoda-żarnik (Ufk) na drugiej lampie z reguły wynosi połowę napięcia anodowego. Czasami zbliża się do wartości granicznych podanych przez producenta lampy. Aby nie nastąpiło przebicie katoda-grzejnik należy zwiększyć potencjał w obwodzie żarzenia doprowadzając do niego część napięcia anodowego. Rezystory dobieramy tak, aby uzyskać bezpieczne napięcie Ufk. Dopuszczalne wartości tych napięć, zarówno gdy żarnik ma potencjał ujemny względem katody jak i dodatni, są zazwyczaj podane w kartach katalogowych lamp. Podaję je również na schematach.

Warunkiem podniesienia potencjału grzejników jest - Obwód żarzenia odseparowany od masy!