UWAGA !

 

PROJEKT WYKORZYSTUJE NAPIĘCIA POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA LUB ZDROWIA

NIE POWINIEN BYĆ PODEJMOWANY PRZEZ OSOBY NIE ZNAJĄCE ZASAD OBCHODZENIA SIE Z WYSOKIMI NAPIĘCIAMI

 

Wszelkie układy zasilane z sieci stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia. Napięcie 230V w "sprzyjających" warunkach jest zabójcze a w urządzeniach lampowych jest jeszcze zwiększane nawet o kilkaset volt. Po wyłączeniu z sieci utrzymuje się przez dłuższy czas w kondensatorach. Wszelkie regulacje czy modyfikacje należy przeprowadzać przy odłączonym zasilaniu i po rozładowaniu kondensatorów wysokonapięciowych.

Należy także pamiętać, że niektóre elementy takie jak rezystory i lampy w czasie pracy znacznie się nagrzewają stwarzając ryzyko poparzenia.

Jeśli rozpoczynacie dopiero fascynującą podróż do świata lamp elektronowych, zachęcam i proszę - pracujcie wspólnie z osobami posiadającymi już pewne doświadczenie z zakresu elektroniki.

PS.

Okulary ochronne kosztują kilka złotych a uszkodzony bądź źle podłączony kondensator strzela na oślep.

 

    Zegar Nixie

  Schemat i płytka 

Płytka może być wykorzystana na trzy sposoby.

       

 

           

 

       

 

Płytkę projektowałem z myślą o lampach serii Z573 jednak z elektrycznego punktu widzenia można zastosować jakiekolwiek Nixie. Jest to wyłącznie kwestia sprawdzenia zgodności wyprowadzeń, ewentualnie ich skrzyżowania.

 

   IN-8-2                 Z566M    

 

 

 Zegar z założenia miał być funkcjonalną ozdobą, nie źródłem czasu wzorcowego uwzględniającego nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowanego względem czasu słonecznego. Oczekiwałem od niego, że będzie ładnym zegarem. Jest nim. Jest prosty w budowie i działaniu lecz zawiera sporo części. O dziwo okazał się bardzo dokładny, co świadczy o wyjątkowo dobrej synchronizacji częstotliwości sieci energetycznej. Nie zakładałem bateryjnego podtrzymania. Awarie zasilania zdarzają się u mnie nie częściej niż raz w roku a akumulatory podtrzymujące po takim czasie i tak prawdopodobnie do niczego by się nie nadawały. W przypadku zaniku napięcia do kilku minut, układ nie traci ustawień, jedynie nie "taktuje", więc po krótkiej przerwie zasilania wystarczy wyrównać ustawienia o czas przerwy, co w przypadku gdy robimy to średnio raz do roku nie stanowi problemu. Nie potrafię ocenić jego dokładności, bo raz ustawionym więcej się nie interesuję, ale zawsze pokazuje właściwą godzinę. Być może raz zwalnia, raz przyspiesza? Nie wiem, ważne że globalnie godziny i minuty pokazują prawdę a kilka sekund w przód czy w tył nie zaburza zbytnio mojego trybu życia.

Lampki Z573M